Toksyczni rodzice

Ludzie myślą, że toksyczni rodzice to bijący i krzyczący alkoholicy, jednakże wcale nie trzeba sięgać po kieliszek, ażeby takim się stać. Susan Forward w swoim bestsellerze pt. „Toksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie” opisuje różne przypadki, którym w moim przekonaniu warto się przyjrzeć.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszej osobowości. „Sieją w nas mentalne i emocjonalne ziarna, które rosną wraz z nami.” Małe dzieci zawsze idealizują swoich rodziców i to jest naturalne. Towarzyszy temu wypieranie. Wierzą nierzadko w mit rodzica doskonałego. A jeśli widzą, że coś jest nie tak – nieustannie wierzą w zmianę na lepsze.

Co jest symptomem tego, że Twoi rodzice są toksyczni? Nieprawidłowe w Twojej opinii są:

 1. Twój związek z rodzicami za młodu
 2. Twój związek z rodzicami obecnie
 3. Twoje życie dorosłe i np. problemy z relacjami

W związku z tym klarują się autorce typy toksycznych rodziców przedstawione poniżej:

 1. Kontrolerzy – rodzice, którzy chcą mieć wgląd w każdą dziedzinę życia dziecka. To ma miejsce również zza grobu. W jaki sposób? Dorosłe dzieci kontrolerów, nawet pod ich odejściu, mogą zastanawiać się co by rodzic zrobił, czy byłby zadowolony, co wpływa na podejmowane decyzje. Żyją z tego powodu w nieustannym stresie
 2. Alkoholicy – są jak „dinozaury w salonie”. Na początku widząc takiego zwierza rodzina zauważa, że jest coś nie tak, jednak z czasem następuje totalne przyzwyczajenie do sytuacji. To tak jak oglądać codziennie dinozaura, ale nie robić z nim nic, mając świadomość, iż jego obecność nie jest prawidłowością.
 3. Sprawcy przemocy fizycznej
 4. Sprawcy przemocy psychicznej
 5. Sprawcy przemocy seksualnej

Jak widać, jest wiele rodzajów nieprawidłowych postaw wobec własnych dzieci. Mimo wszystko, rodziny toksyczne, dysfunkcyjne dążą do utrzymania rodzinnej homeostazy; niestety robią to w bardzo jadowity sposób. A trucizna w dziecku rozwija się i bardzo boli.

Toksyczni rodzice funkcjonują w więzieniu mechanizmów obronnych:

 • zaprzeczeniu
 • projekcji – przenoszą swoje wady na dziecko
 • sabotażu – np. przerwanie terapii dziecka, by jego stan zdrowia się nie poprawił
 • dochowywaniu tajemnic za wszelką cenę
 • tworzeniu trójkątów wewnątrzrodzinnych – szukanie powierników

Susan Forward stosuje trafne porównanie: „rodzina jest jak morze. Zbyt wiele się nie zobaczy, gdy widzi się powierzchnię”. Niestety, toksyczne zachowania i przekonania mogą mieć formę jawną i ukrytą. Bardzo często z pozoru wzorowa rodzina, okazuje się być tą, która jest źródłem krzywdy dla potomstwa. W osobnych wpisach poruszę temat przemocy fizycznej, psychicznej, kazirodztwa, sposobów na przepracowanie traumy oraz funkcjonowania dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Mam nadzieję, że zainteresowałam tematem.

Literatura:
S. Forward, C. Buck, Toksyczni rodzice [Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie]

4 comments

 1. Świetny wpis 🙂 Powiedziałabym, że też rodzice mało zainteresowani dzieckiem są rodzicami toksycznymi, bo w końcu co oni mogą mu przekazać?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s